2012. október 23., kedd

Romániában két magyar párt a parlamantben?

Romániában két magyar párt a parlamentben? Ugye ez vicc? Ugye senki sem gondolja vagy gondolta komolyan a dolgot? Kész röhej vagy akár azt is mondhatnám, hogy kész téboly már csak a gondolata is. És gyorsan leszögezem, hogy párt független vagyok, vagyis nem húzódóm érzelmileg az egyik párthoz sem. Sőt!
A politikával csak azért foglalkozom mert ezt tanultam és csak szimplán szakmai érdeklődés mozgat. De mivel nem ez volt az egyetlen amivel foglalatoskodtak velem, így megtanultam érvelni is ha kell, bár inkább megfigyelő vagyok mint élharcos és agitátor. Vagyis inkább analizálok mintsem, hogy kiálljak és mindenféle igaznak hit mellé beszédet mondjak. Éppen ezért nem hiszek a két pártos mesében, mivel ha elméletileg meg is valósulna, az nem csak egy vicc lenne, hanem egyben egy hatalmas katasztrófa az erdélyi, illetve a romániai magyarság szempontjából.
Játszadozzunk el a gondolattal, ha már úgy is csak elméleti a kérdés még. Így most még van időnk bőven fantáziálni :). Na szóval adott két magyar csoportosulás a választási hadjáratba indulva: az egyik az úgymond stabil RMDSZ, és a másik vagy egy fúzió az MPP és az EMNP között, vagy csak szimplán maga az EMNP. Tehát van két játékosunk!
1 variáció: - csak az RMDSZ jut be a parlamentbe. Az RMDSZ eszement boldog, hogy így sikerült legyűrni az ellenfelet – ergo porig fogja alázza a négy év alatt ahol csak lehet. Mámor ittasan elkezdi majd a további megszokott játékait és ezzel letudva a dolog. A másik fél meg levonja a konzekvenciákat és vagy eltűnik a politikai színpalettáról, vagy elkezd duzzogni magának és kifelé, vagy belátja, hogy nem sok keresni valója van a porondon és marad civil kontroll szereplő. Na jó, van egy sokkal normálisabb verzió is, de arra az erdélyi magyarság úgysem képes :P.
2 variáció: - az RMDSZ nem jut be csak az ellenfél (mivel még nem lehet tudni, hogy a fúzió vagy csak az EMNP lesz, ezért nevezem így). Azt hiszem, hogy ez annyira eszement gondolat, hogy nincs Romániában olyan személy aki ezt komolyan is gondolja. Így ezen nincs mit tovább bonyolódni :).
3 variáció: - mind a két játékos bekerül. És kérem itt kezdődnek a bajok! Ugyanis elméleti esély van a dologra, lásd az alternatív küszöb kérdést (nagyon jó elemzés a MensuraTransylvanicatól). Az RMDSZ hozza a szokáson számtani nívót, azaz bőven bent van a képviselőházban és a szenátusban, míg a másik játékos kap pár képviselő helyet és talán szenátori széket is. Ez így egy szép mesének is megfelelne, és mindenki nagyon elégedett és boldog lehetne. DE! A magyarságot ismerve és főleg az erdélyieket – ott ahol két magyar van, azok hat fele húznak. Vagyis, nem hogy összefognának és „építenék” a szép magyar jövőt a román földön, hanem egyből elindulna egy szerintem nagyon csúnya harc, marcangolás stb. a: politikai elhelyezkedés, a na ugye én megmondtam, mi jobban csinálnánk, nekünk is ott kellene lennünk, a mi emberünk kell hogy ott üljön, minket is meg kel hogy hívjanak, figyelembe kell venni a mi szavunkat is stb stb stb.
Vagyis ahelyet, hogy ténylegesen összefognának, csak még jobban szét zilálnák a lehetőséget, amit a magyarság ad nekik. Csupán csak hatalmi érdekek miatt. Közben, hogy mi van az őket oda juttatókkal, magyarul még csak le sem szarják. Egész jól el lennének az egymás csesztetésével, miközben a magyarság dühe csak izzana, a románok meg végre megnyugodva röhöghetnének a markukba. A magyarok egymás marják, lehet velük azt csinálni amit akarnak. Ha két magyar csoport jut be, akkor azokat még jobban meg lehet osztani, még érdekesebb sakk figurákat lehet belőlük faragni. Mindenki nyer, csak a magyarság nem. Mert hát ugye Romániában a magyar blokk mindig csak fegyver volt a hatalmon lévők számára, a saját érdekük elérésében. És mivel az RMDSZ mindig is állta a sarat és nem rúgott fel szerződéseket, így mindig lehet számítani a rábólintásra, némi kis engedményekért.
Végül is mindegy, hogy ki nyeri meg a választásokat, román részről, az RMDSZ mindenképp elég jó helyzetben lesz, még akkor is, ha első körben nem lesz benne a nagy koalícióban, előbb-utóbb a hatalomnak szüksége lesz a magyarokra. Illetve a többségre. Legalább is még vagy húsz évig, aztán már úgy sem lesz érdembeli magyarság az országban és jöhet az ami még nem volt ... :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése